PLC چیست؟

 • PLC چیست ؟

پی‌ال‌سی ( به انگلیسی: Programmable Logic Controller ) یا کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر، یک رایانه دیجیتال صنعتی است که برای استفاده در کاربردهای صنعتی استحکام بخشیده شده‌است و در فرایندهای صنعتی از قبیل کنترل فرایندهای تولید، کنترل خطوط مونتاژ، کنترل دستگاه‌های رباتیک یا هر فرایندی که نیاز به کنترل دقیق و قابل اطمینان و عیب‌یابی ساده داشته باشد از آن استفاده می‌شود.

استفاده از PLC ها باعث شده‌است که بسیاری از سیم کشی‌های مرسوم در مدارهای کنترلی رله ای حذف گردد. سایر مزایای استفاده از PLC به جای سیستم‌های رله ای شامل: نصب و برنامه‌نویسی آسان، زمان پاسخ کوتاه، سرعت بالای کنترل، قابلیت شبکه کردن مجموعه، تست و عیب‌یابی ساده و قابلیت اطمینان بالای این سیستم‌ها می‌باشد.

 • مزیت PLC نسبت به رایانه :PLC برخلاف یک رایانهٔ عادی غیر صنعتی:برای کار در شرایط سخت ساخته می‌شود. شامل:غبار
  رطوبت
  گرما و سرما
  نویز الکتریکی و نوسان برق
  و..
  برنامه‌های داده شده به PLC در حافظهٔ آن ذخیره می‌شوند. PLC دو نوع حافظه دارد :موقّت (که یا با یک باتری پشتیبانی شود) و دائم.
  برای انجام وظیفهٔ ویژه اش، امکان اتصال و کنترل ورودی‌ها و خروجی‌های زیادی را برای حسگرها و محرکهای متعدد و گوناگون دارد.
  قابلیت خواندن و پردازش مقادیر و متغیّرها. شامل:مقادیر لیمیت سوییچ‌ها
  متغییرهای آنالوگ (مانند مقادیر حس‌گرهای گرما و فشار)
  موقعیت‌ها در سیستم‌های موقعیت‌یاب را دارد.
  قابلیت فعّال نمودن دستگاه‌های خاص. شامل:موتورهای الکتریکی
  سیلندرهای پنوماتیکی یا هیدرولیکی
  رله‌های مغناطیسی و سیم‌پیچها
  خروجی‌های آنالوگ را فعال کند.
 • مزیت PLC نسبت به مدار فرمان :PLC جایگزین مناسب مدار فرمان الکتریکی ست. اما چون منطقی ست و داری اشتباه کمتری و در برخی موارد مقرون به صرفه اقتصادی وکار با آن ساده‌تر و بهتر است.کنترل منطقی از کنترلی ست که در آن صدور فرمان‌ها نیازمند برآورده شدن تعدادی توابع و خواست‌های منطقی باشد

مبین پرداز سپهر آذر (مَپسا کنترل)

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *